Ring oss på Kontur Konferens: 08-583 610 60
Maila oss: bokning@konturkonferens.se |
|
Profilhotels Hotel Aveny |
Spännande interiörer som leker med färg, form och teknik kombinerat med välutrustade möteslokaler och kompetent personal. Det moderna företaget hittar utan tvekan ett kompetent konferenscenter på Hotel Aveny i centrala Umeå.
Carpe Diem-sängar i samtliga rum
Alla sovrum på Hotel Aveny låter konferensgästerna sova ut i sköna Carpe Diem-sängar och golvytan är minst 15 kvadratmeter. Helkaklade badrum och arbetsplats finns också i samtliga gästrum.
Konferensen i Umeå
På Hotel Aveny finns en stor konferensavdelning om 600 kvadratmeter som kan förvandla mötet till vad företaget än önskar. Därutöver har man 4 rum för mindre möten samt en Lounge för ca 100 personer.
Oavsett lokal, syfte och gruppstorlek kan företaget förvänta sig en konferens med framåtanda. Upplev den senaste mötestekniken med många spännande och oväntade funktioner.
Ät gott på Hotel Aveny
I restaurangen Angelini serveras en amerikansk/italiensk meny med det bästa de två köken har att erbjuda. Kockarna arbetar gärna med närproducerade varor och fokus ligger på kvalitet och kärlek.
I Lobbybaren spelas allt som oftast live-musik och i Pipes of Scotland, huspuben, kan mötesgästerna uppleva skotsk pubmiljö och mat.
Att göra i mötespausen
I samma byggnad som Hotel Aveny ligger ett av Umeås mest uppskattade gym, Formtoppen. Gäster på hotellet som önskar träning under konferensen har fri tillgång hit. Annars väntar Umeå stad med kulturhistoria och nöjen utanför tröskeln.
Prata med Konturs bokare för fler trevliga aktivitetsförslag.
Centralt läge med kommunikationer
Hotel Aveny ligger ett kvarter ifrån Umeå Centralstation, mitt i staden. Inresande såväl som lokala företag kan med fördel välja den här anläggningen för enkel tillgänglighet och effektivitet i sammanslutningen.
En grön nyckel
Hotel Aveny är certifierade enligt The Green Key.
Information & bokning | ||||||||||||||
08-583 610 60 | ||||||||||||||
Kundbetyg - Konferensindex | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
Snabbfakta | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
Karta & vägbeskrivning | ||||||||||||||
Lokaler | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
Läge | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
Aktiviteter | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
Faciliteter | ||||||||||||||
|
||||||||||||||
Adress Rådhusesplanaden 14, 90328 Umeå |
||||||||||||||
|
Våra lokaler
Namn | Område | Bio | Skol | U-bord | Möte | Öar | Fönster | Bild |
---|
Aktiviteter på Profilhotels Hotel Aveny
Faciliteter på Profilhotels Hotel Aveny
Karta & vägbeskrivning |
Om ni har besökt Profilhotels Hotel Aveny kan ni fylla i information om erat besök här | |
Förnamn* |
Efternamn* |
Kommentar |
|
Besöksdag Välj vilken dag som ni besökte anläggningen |
|
SNABBFAKTA Profilhotels Hotel Aveny
HOTELLRUM 89
MAX ANTAL BÄDDAR 130
MAX ANTAL I STÖRSTA LOKAL 84
![]()
|